Historie ČŠBH Ženeva

V lednu roku 2010 zakládá Mgr. Jaroslava Faltejsková, učitelka češtiny s dlouholetou praxí, na popud českých rodin s malými dětmi a za podpory Stálé mise České republiky při OSN, která zapůjčuje jednu místnost v prostorách kanceláří Stále mise, českou školu v Ženevě. Škola funguje jako součást spolku Beseda Slovan.  Jaroslava Faltejsková se stává první ředitelkou školy a daří se jí tuto školu začlenit do sítě Českých škol bez hranic se sídlem v Paříži. 

Škola začíná s jednou třídou o šesti žácích. V dubnu téhož  roku se k učitelskému sboru připojuje Mgr. Jana Tichá, která přebírá výuku předškoláků. Počet dětí se pomalu zvyšuje a škola se rozrůstá. V září 2010 už do školy nastupuje přes dvacet žáků, výuka se rozšiřuje na tři třídy a škola navazuje spolupráci s École Crétienne Timothée, od které si pronajímá prostory. 

V červnu roku 2011 předává Jaroslava Faltejsková vední školy Mgr. Janě Tiché. 

Významnou podporu poskytují české škole po celou dobu její existence čelní představitelé Stálé mise České republiky při OSN. Pan velvyslanec Tomáš Husák  zajistil škole její první útočiště, paní velvyslankyně Kateřina Sequensová přispěla velkou měrou k osamostatnění ČŠBH Ženeva, ke které dochází 13. března 2013 a kterou se škola stává samostatným krajanským spolkem a neziskovou švýcarskou organizací.

Září 2016 je pro školu dalším přelomovým obdobím. Ředitelka Jana Tichá uzavírá s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy  ČR smlouvu o poskytování vzdělávání v zahraničí. V únoru 2017 pak vydává škola svým žákům první Osvědčení (vysvědčení).

Po ukončení funkčního období ředitelky Jany Tiché v roce 2017 se vedení školy ujímá na období dalších čtyř let Mgr. Barbora Šimerová. Škola se dále rozrůstá, zkvalitňuje výuku i zázemí pro žáky a učitele, získává další prostory. V roce 2019 se v 7 třídách základní školy a 2 třídách mateřské školy vzdělává již téměř 70 žáků. Škola navazuje spolupráci s krajanskými organizacemi a ženevskými vzdělávacími i kulturními institucemi, účastní se významných společensko-kulturních akcí města Ženeva. Výuka, o jejíž vysoké úrovni svědčí i vítězství žáků v mezinárodních olympiádách v českém jazyce, je obohacena o projektové vyučování, dramatickou výchovu, nabídku tematických workshopů a doplňkových kurzů češtiny.

Významnou podporu poskytuje škole velvyslanec ČR při OSN Jan Kára, v roce 2019 získává pak škola záštitu jeho nástupce, velvyslance Petra Gajduška, který školu dál výrazně podporuje.

V březnu 2020 reaguje ČŠBH Ženeva na uzavření škol z důvodu šíření COVID-19 a během jediného týdne přechází na online výuku, díky níž pokračuje chod školy bez přerušení až do jejího znovuotevření v září 2020.

Od září 2021 je novou ředitelkou školy Mgr. Jana Dusíková, to už počet žáků ve škole překračuje magickou sedmdesátku a školních tříd je osm. Škola se během on-line výuky adaptovala a je schopna svým žákům zprostředkovat didaktické programy z České republiky. Děti se na dálku účastní virtuální prohlídky Terezína, zjišťují Jak zní svět od DOX, dozvídají se o životě Václava Havla díky webináři poskytnutém Knihovnou Václava Havla, jsou zvědavými účastníky výukových programů Paměti Národa Post Bellum a vášnivými badateli v dějepisné laboratoři Ústavu pro studium totalitních režimů.

Od září 2022 začíná fungovat miniklubík pro rodiče s dětmi do tří let, otevřel se tak prostor pro setkávání se s češtinou i u malých dětí a rodičům vzniklo zázemí nad kávou a čajem, kde si můžou v klidu popovídat.

Ve školním roce 2022/2023 začala škola pořádat první sobotu v měsíci také kreativní dopoledne s češtinou, které je otevřeno i pro děti mimo českou školu. Děti během dopoledne tvoří nejčastěji z přírodních materiálů výrobky na dané téma a komunikují pouze v češtině. Často je dopoledne obohaceno doprovodným programem pro starší děti, např. Dílnou malého novináře, workshopem od Post Bellum atd.

Od září 2023 přistoupila škola ke kombinované výuce na druhém stupni, část výuky probíhá on-line a část prezenčně, což dětem ulehčuje další studium a umožňuje jim rozložit si povinnosti v rámci celého týdne.